Spooky has logged 77 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Homework

Homework

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
56 Up

56 Up

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Dig

The Dig

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Straightforward Boy

A Straightforward Boy

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Josep

Josep

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
49 Up

49 Up

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
42 Up

42 Up

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
35 Up

35 Up

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
28 Up

28 Up

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Citadel

Citadel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
21 Up

21 Up

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
7 Plus Seven

7 Plus Seven

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Seven Up!

Seven Up!

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Curve

Curve

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Traveler

The Traveler

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Creatures

The Creatures

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Killer Nun

Killer Nun

1979
×
Read the review Edit this entry  
23
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Stunt Double

The Stunt Double

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Versus

Versus

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Poor Cow

Poor Cow

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
August 32nd on Earth

August 32nd on Earth

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Silence

The Silence

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ô saisons, ô châteaux

Ô saisons, ô châteaux

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Diary of a Pregnant Woman

Diary of a Pregnant Woman

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Perfumed Nightmare

Perfumed Nightmare

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Sorrow and the Pity

The Sorrow and the Pity

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hyde Park Corner

Hyde Park Corner

1896
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Killing in Thy Name

Killing in Thy Name

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lolita

Lolita

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Cat with Hands

The Cat with Hands

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
La Grande Bouffe

La Grande Bouffe

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Good German

The Good German

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Full Frontal

Full Frontal

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Informant!

The Informant!

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Solaris

Solaris

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Tales of Hoffmann

The Tales of Hoffmann

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Girlfriend Experience

The Girlfriend Experience

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Haywire

Haywire

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry