Sort by

Stephen has logged 607 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Elves

Elves

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Hardware

Hardware

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Insects' Christmas

The Insects' Christmas

1913
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Le Pupille

Le Pupille

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Both Sides of the Blade

Both Sides of the Blade

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Fabulous Baron Munchausen

The Fabulous Baron Munchausen

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Smile

Smile

2022
×
Read the review Edit this entry  
20
Megamind

Megamind

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Waterworld

Waterworld

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Tree of Wooden Clogs

The Tree of Wooden Clogs

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Avatar

Avatar

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Life of an American Fireman

Life of an American Fireman

1903
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Treevenge

Treevenge

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Santa Claus

Santa Claus

1898
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Blank Narcissus (Passion of the Swamp)

Blank Narcissus (Passion of the Swamp)

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spanky: To the Pier and Back

Spanky: To the Pier and Back

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Angel Falls Christmas

Angel Falls Christmas

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
The Toll of the Sea

The Toll of the Sea

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
She Said

She Said

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Something in the Dirt

Something in the Dirt

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★
Edit this entry  
02
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Life and Death of King Richard III

The Life and Death of King Richard III

1912
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
Read the review Edit this entry  
29
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Within Our Gates

Within Our Gates

1920
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★★
Read prior review Edit this entry  
23
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kindergarten Cop

Kindergarten Cop

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry