Sort by

Stephen has logged 289 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★
Edit this entry  
04
London

London

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kamen Rider SD: Strange?! Kumo Otoko

Kamen Rider SD: Strange?! Kumo Otoko

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kamen Rider J

Kamen Rider J

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Neil Diamond Parking Lot

Neil Diamond Parking Lot

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Heavy Metal Parking Lot Alumni: Where Are They Now?

Heavy Metal Parking Lot Alumni: Where Are They Now?

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Heavy Metal Parking Lot

Heavy Metal Parking Lot

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kamen Rider ZO

Kamen Rider ZO

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Polite Society

Polite Society

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Joe's Bed-Stuy Barbershop: We Cut Heads

Joe's Bed-Stuy Barbershop: We Cut Heads

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
My Way Home

My Way Home

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
An Angel at My Table

An Angel at My Table

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Inauguration of the Pleasure Dome

The Inauguration of the Pleasure Dome

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ali

Ali

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Transformers: The Movie

The Transformers: The Movie

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
An Exercise in Discipline: Peel

An Exercise in Discipline: Peel

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Beau Is Afraid

Beau Is Afraid

2023
×
Read the review Edit this entry  
19
Are You There God? It's Me, Margaret.

Are You There God? It's Me, Margaret.

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Mother

The Mother

2023
×
Read the review Edit this entry  
17
Transformers: The Last Knight

Transformers: The Last Knight

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Sisu

Sisu

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
Read the review Edit this entry  
15
Transformers: Dark of the Moon

Transformers: Dark of the Moon

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pepi, Luci, Bom

Pepi, Luci, Bom

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
When We Were Kings

When We Were Kings

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pass Over

Pass Over

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Original Kings of Comedy

The Original Kings of Comedy

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Clockers

Clockers

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
4 Little Girls

4 Little Girls

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mo' Better Blues

Mo' Better Blues

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Crooklyn

Crooklyn

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Pope's Exorcist

The Pope's Exorcist

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Renfield

Renfield

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
Read the review Edit this entry  
05
Red Hook Summer

Red Hook Summer

2012
×
Read the review Edit this entry  
04
My Ain Folk

My Ain Folk

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry