Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Domino

Domino

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Indecent Desires

Indecent Desires

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Net

The Net

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Mississippi

Mississippi

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Full River Red

Full River Red

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Born to Kill

Born to Kill

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Rising of the Moon

The Rising of the Moon

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Disorderly Orderly

The Disorderly Orderly

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Errand Boy

The Errand Boy

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bad Girls Go to Hell

Bad Girls Go to Hell

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cocaine Bear

Cocaine Bear

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Woman on the Beach

The Woman on the Beach

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nude on the Moon

Nude on the Moon

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Artists & Models

Artists & Models

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Death Wish II

Death Wish II

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tale of Cinema

Tale of Cinema

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Me and My Gal

Me and My Gal

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Woman Is the Future of Man

Woman Is the Future of Man

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
An Unmarried Woman

An Unmarried Woman

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Brother and Sister

Brother and Sister

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Plough

The Plough

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Stone Cold

Stone Cold

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Royal Warriors

Royal Warriors

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
We're No Angels

We're No Angels

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Tale of Sorrow and Sadness

A Tale of Sorrow and Sadness

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tommy

Tommy

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Barrier

Barrier

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
That Most Important Thing: Love

That Most Important Thing: Love

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Madame Bovary

Madame Bovary

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Working Girls

Working Girls

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Thriller: A Cruel Picture

Thriller: A Cruel Picture

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The New Barbarians

The New Barbarians

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
On the Occasion of Remembering the Turning Gate

On the Occasion of Remembering the Turning Gate

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Virgin Stripped Bare by Her Bachelors

Virgin Stripped Bare by Her Bachelors

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Power of Kangwon Province

The Power of Kangwon Province

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pacifiction

Pacifiction

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Vinyl

Vinyl

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Magic Mike's Last Dance

Magic Mike's Last Dance

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
La Région Centrale

La Région Centrale

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cityscape

Cityscape

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fighting Elegy

Fighting Elegy

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Snowblind

Snowblind

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wavelength

Wavelength

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Savage Messiah

Savage Messiah

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Up, Down, Fragile

Up, Down, Fragile

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Miracle of Morgan’s Creek

The Miracle of Morgan’s Creek

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry