lucía has logged 229 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: Metalhead

Black Mirror: Metalhead

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
It

It

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Frank

Frank

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Crocodile

Black Mirror: Crocodile

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★½
Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
12
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Edit this entry  
11
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
mother!

mother!

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
21
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
18
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Edit this entry  
11
Thor

Thor

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry