Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Nocebo

Nocebo

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Big Night!

Big Night!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kapag May Katwiran... Ipaglaban Mo: The Movie

Kapag May Katwiran... Ipaglaban Mo: The Movie

1995
×
★★★½
Edit this entry  
26
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sid & Aya: Not a Love Story

Sid & Aya: Not a Love Story

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Triptych

Triptych

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hataw Na

Hataw Na

1995
×
★★
Edit this entry  
21
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★★
Edit this entry  
21
Tag-ulan sa Tag-araw

Tag-ulan sa Tag-araw

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Labs Kita...Okey Ka Lang?

Labs Kita...Okey Ka Lang?

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Manila in the Claws of Light

Manila in the Claws of Light

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Himala

Himala

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
19
I Will Wait for You in Heaven

I Will Wait for You in Heaven

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
One More Chance

One More Chance

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dear Ex

Dear Ex

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Life of Rosa

The Life of Rosa

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Miguelito

Miguelito

1985
×
★★★
Edit this entry  
15
No Exit

No Exit

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Vacation

Vacation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Remington and the Curse of the Zombadings

Remington and the Curse of the Zombadings

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Platform

The Platform

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Smile

Smile

2022
×
★★★
Edit this entry  
05
Will Your Heart Beat Faster?

Will Your Heart Beat Faster?

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★½
Edit this entry  
02
Speak No Evil

Speak No Evil

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Blob

The Blob

1958
×
★★½
Edit this entry  
01
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bros

Bros

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tunnel

Tunnel

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wild Child

Wild Child

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dekada '70

Dekada '70

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Leonor Will Never Die

Leonor Will Never Die

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
My Father, My Mother

My Father, My Mother

1978
×
★★★
Edit this entry  
16
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Dirty Affair

Dirty Affair

1990
×
★★★★
Edit this entry  
14
Cain & Abel

Cain & Abel

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ang Huling Cha-Cha ni Anita

Ang Huling Cha-Cha ni Anita

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
Sonata

Sonata

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
Memories of Forgetting

Memories of Forgetting

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Edit this entry  
09
Maid

Maid

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
You Animal! The Nimfa Dimaano Story

You Animal! The Nimfa Dimaano Story

2020
×
★★½
Edit this entry  
07
Please • Care

Please • Care

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Manang Biring

Manang Biring

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Feng Shui

Feng Shui

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Good Midnight

Good Midnight

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Trip

Trip

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry