Sort by

stephen has logged 71 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Edit this entry  
28
Monsoon

Monsoon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Cell

The Cell

2000
×
★★★½
Edit this entry  
21
Jologs

Jologs

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Trolls World Tour

Trolls World Tour

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
08
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
06
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mulan

Mulan

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry