• Nocebo

    Nocebo

    ★★★★

    it already had me when the spoon dropped and she arrived.

  • Big Night!

    Big Night!

    ★★★★★

    the ending. the last frame. chef's kiss. anganda!!!

  • Triangle of Sadness

    Triangle of Sadness

    ★★★½

    Ms. Dolly de Leon, the mother that you are. Slayyy.

  • Triptych

    Triptych

    ★★★★

    playtime amp. 😭😭

  • Tag-ulan sa Tag-araw

    Tag-ulan sa Tag-araw

    ★★★½

    pinsan moments

  • Labs Kita...Okey Ka Lang?

    Labs Kita...Okey Ka Lang?

    ★★★½

    omg magnanay sina Jolina at mami Hilda. yasss mothers!!!

  • I Will Wait for You in Heaven

    I Will Wait for You in Heaven

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    laruuu, sa langit nga talaga sila naghintayan 😭😭

  • One More Chance

    One More Chance

    ★★½

    Tangina boses kike na nga si Trisha, sinaktan pa ni Popoy. Felt bad for her.

  • The Life of Rosa

    The Life of Rosa

    ★★★★½

    teh aliw sa pusa naka-VIP seat watching them karatan. 😭

    Ps. I luv u Rosanna Roces, easily one of my fave Filipino actresses.

  • No Exit

    No Exit

    ★★★½

    nail gun >>>>

  • Vacation

    Vacation

    ★★★★

    will never not funny to me, huhu. defo one of my so bad so good film.

  • Remington and the Curse of the Zombadings

    Remington and the Curse of the Zombadings

    ★★★★

    so happy to watch this with ricky. tawang-tawa kami ng bebe ko hahahaha