Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
It's Not Just You, Murray!

It's Not Just You, Murray!

1964
×
★★★
Edit this entry  
01
What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

1963
×
★★★
Edit this entry  
29
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★
Edit this entry  
28
Close

Close

2022
×
★★★★
Edit this entry  
27
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★★
Edit this entry  
27
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★
Edit this entry  
27
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Edit this entry  
26
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★½
Edit this entry  
23
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★½
Edit this entry  
21
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Letter

The Letter

1940
×
★★★½
Edit this entry  
15
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Edit this entry  
08
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Edit this entry  
06
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Lady Gambles

The Lady Gambles

1949
×
★★★½
Edit this entry  
05
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★½
Edit this entry  
05
Sudden Fear

Sudden Fear

1952
×
★★★★
Edit this entry  
04
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Glass Key

The Glass Key

1942
×
★★★½
Edit this entry  
03
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Angel Face

Angel Face

1953
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Edit this entry