Steven has logged 239 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fatman

Fatman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Red Notice

Red Notice

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Road to Roma

Road to Roma

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Finch

Finch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Copshop

Copshop

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
The First Wave

The First Wave

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
American Animals

American Animals

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Downfall

Downfall

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Icarus

Icarus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tumbbad

Tumbbad

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hush

Hush

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry