Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Creed III

Creed III

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Boston Strangler

Boston Strangler

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Sweet Charity

Sweet Charity

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wall Street: Money Never Sleeps

Wall Street: Money Never Sleeps

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Men

Men

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Creed II

Creed II

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Sully

Sully

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
High Life

High Life

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Boy, the Mole, the Fox and the Horse

The Boy, the Mole, the Fox and the Horse

2022
×
Read the review Edit this entry  
10
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scream VI

Scream VI

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Scream

Scream

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
To Leslie

To Leslie

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Whale

The Whale

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
RRR

RRR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pompeii

Pompeii

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Martha Mitchell Effect

The Martha Mitchell Effect

2022
×
Read the review Edit this entry  
26
My Year of Dicks

My Year of Dicks

2022
×
Read the review Edit this entry  
25
Runaway Jury

Runaway Jury

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Limey

The Limey

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Plane

Plane

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fog of War

The Fog of War

2003
×
Read the review Edit this entry  
20
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry