RSS feed for Steven

Steven has logged 149 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
The Flesh and Blood Show

The Flesh and Blood Show

1972
×
★★★
Edit this entry  
15
The Suffering Bible

The Suffering Bible

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Burning Moon

The Burning Moon

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fetus

Fetus

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Zombie Nightmare

Zombie Nightmare

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Skunk

Skunk

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
Night of the Zombies

Night of the Zombies

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Robo Vampire

Robo Vampire

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Braid

Braid

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Screamtime

Screamtime

1983
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Final Terror

The Final Terror

1983
×
★★½
Edit this entry  
27
The Redeemer: Son of Satan!

The Redeemer: Son of Satan!

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
All the Colors of the Dark

All the Colors of the Dark

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bewitched

Bewitched

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Enchanting Ghost

The Enchanting Ghost

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dogs

Dogs

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Delirium: Photo of Gioia

Delirium: Photo of Gioia

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Macabre

Macabre

1980
×
★★½
Edit this entry  
24
A Blade in the Dark

A Blade in the Dark

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Demons 2

Demons 2

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Demons

Demons

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Suckling

The Suckling

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ghost Town

Ghost Town

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
One Dark Night

One Dark Night

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Beyond the Darkness

Beyond the Darkness

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Antropophagus

Antropophagus

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Monster Hunter

Monster Hunter

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Emanuelle in America

Emanuelle in America

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Devil's Wedding Night

The Devil's Wedding Night

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Papaya: Love Goddess of the Cannibals

Papaya: Love Goddess of the Cannibals

1978
×
Read the review Edit this entry  
21
Caligula: The Untold Story

Caligula: The Untold Story

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Killing Birds

Killing Birds

1988
×
Read the review Edit this entry  
21
Death Smiles on a Murderer

Death Smiles on a Murderer

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Voyage to Agatis

Voyage to Agatis

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Angels' Melancholia

The Angels' Melancholia

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cannibal

Cannibal

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Carcinoma

Carcinoma

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shame

Shame

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dreams

Dreams

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
New Battles Without Honor and Humanity 2: Head of the Boss

New Battles Without Honor and Humanity 2: Head of the Boss

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Evil Ed

Evil Ed

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Offerings

Offerings

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Screamtime

Screamtime

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Trick or Treats

Trick or Treats

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Burnt Offerings

Burnt Offerings

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Island of Blood

Island of Blood

1982
×
Read the review Edit this entry  
14
The Great Gatsby

The Great Gatsby

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Batman: Return of the Caped Crusaders

Batman: Return of the Caped Crusaders

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Sleepless Nights

Sleepless Nights

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry