Steve has logged 103 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nowhere Boy

Nowhere Boy

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Snowden

Snowden

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Closer

Closer

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
George Harrison: Living in the Material World

George Harrison: Living in the Material World

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The People vs. Larry Flynt

The People vs. Larry Flynt

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Discovery

The Discovery

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shadow of Truth

Shadow of Truth

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ted 2

Ted 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry