• Guardians of the Galaxy Vol. 3

    Guardians of the Galaxy Vol. 3

    ★★★★★

    Cosmo will forever be a good dog ❤️

  • The VelociPastor

    The VelociPastor

    ★★

    VFX: Car on Fire

  • Hellraiser III: Hell on Earth

    Hellraiser III: Hell on Earth

    ★★½

    i’ve only ever seen the first two and the hulu reboot, so i’m now crossing into the unknown and wondering if i made a horrible decision.

  • Evil Dead Rise

    Evil Dead Rise

    ★★★★★

    what a goddamn masterpiece

  • Maze Runner: The Death Cure

    Maze Runner: The Death Cure

    ★★

    i liked it for the most part but damn was that ending bad. i haven’t read the books so i wonder what the differences in the franchise are.

  • John Wick: Chapter 4

    John Wick: Chapter 4

    ★★★★★

    So sad i missed seeing this in theaters, it would’ve been spectacular. another amazing edition to the john wick franchise… excited for 5 but also very very confused as to why a 5?

  • Ant-Man and the Wasp: Quantumania

    Ant-Man and the Wasp: Quantumania

    nah. pirate the hell out of this movie.

  • Black Adam

    Black Adam

    ★½

    Pierce and Aldis did everything they could to keep this movie even slightly interesting. it’s worth a first time watch but id be surprised if anyone has the guts to withstand it once more 

    also., such a meaningless post credits scene now RIP to the disastrous DCEU. I personally can’t wait for whatever Gunn has in store and if the DCU sucks… well at least i’ll always have the OG justice league cartoon and the animated movies to keep me fueled

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★★½

    I always get so emotional at the end of this marathon. I love these characters and this story so much; so it’s always hard to see the story come to an end.

  • X

    X

    ★★★★

    This was pretty much exactly as good as everyone has been saying it is. I think it was super fucking predictable, and had already guessed the ending by the 20-30 min mark?? maybe earlier?? whatever, this movie kicks ass and i highly recommend watching it; with yourself or with others!!

  • Halloween III: Season of the Witch

    Halloween III: Season of the Witch

    ★★★★

    this movie cures sadness 🥹

    p.s. every-time i watch this the rating goes up… i wonder if someday it’ll surpass the original Halloween in my ranking

  • Barbarian

    Barbarian

    ★★★★

    currently drowning out a manic episode with horror movies on the horror day 🥰🥰