Sort by

Sydney🚀 has logged 318 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Eternal Daughter

The Eternal Daughter

2022
×
★★★
Edit this entry  
30
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
Read the review Edit this entry  
30
Nanny

Nanny

2022
×
★★★½
Edit this entry  
30
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Babylon

Babylon

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
Edit this entry  
24
The Holiday

The Holiday

2006
×
Edit this entry  
24
Scrooge

Scrooge

1951
×
Edit this entry  
22
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★
Edit this entry  
21
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
The Whale

The Whale

2022
×
★★
Edit this entry  
20
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Edit this entry  
19
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
White Noise

White Noise

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
True Lies

True Lies

1994
×
★★★★
Edit this entry  
13
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Avatar

Avatar

2009
×
Edit this entry  
11
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★
Edit this entry  
10
Persona

Persona

1966
×
Edit this entry  
08
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★½
Edit this entry  
08
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Empire of Light

Empire of Light

2022
×
★★½
Edit this entry  
06
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sr.

Sr.

2022
×
Edit this entry  
04
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Stutz

Stutz

2022
×
Edit this entry  
30
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★
Edit this entry  
29
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★★½
Edit this entry  
29
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★½
Edit this entry  
15
She Said

She Said

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
Edit this entry  
11
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry