Sort by

storymode has logged 376 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★½
Edit this entry  
30
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Meet the Robinsons

Meet the Robinsons

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
23
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
Edit this entry  
23
Santa's Workshop

Santa's Workshop

1932
×
Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
Edit this entry  
21
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Country Bears

The Country Bears

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Rescuers Down Under

The Rescuers Down Under

1990
×
★★½
Edit this entry  
13
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★½
Edit this entry  
08
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Ward

The Ward

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
04
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★
Edit this entry  
03
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
Far from the Tree

Far from the Tree

2021
×
Edit this entry  
30
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vampires

Vampires

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Belfast

Belfast

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★
Edit this entry  
14
The Scorpion King

The Scorpion King

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Edit this entry  
14
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★
Edit this entry  
13
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Edit this entry  
08
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry