Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shaft

Shaft

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★½
Edit this entry  
12
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Crash

Crash

1996
×
★★½
Edit this entry  
09
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Edit this entry  
07
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★
Edit this entry  
05
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Bad Guys

The Bad Guys

2022
×
★★★½
Edit this entry  
27
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Red Queen Kills Seven Times

The Red Queen Kills Seven Times

1972
×
★★
Edit this entry  
10
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★½
Edit this entry  
07
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
06
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★★
Edit this entry  
06
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Threads

Threads

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★
Edit this entry  
20
Cure

Cure

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Batman

The Batman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Uncharted

Uncharted

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★
Edit this entry