• The Apartment

    The Apartment

    ★★★★½

    A true American classic in every sense of the word. And surprisingly ahead of his time.

    Jack Lemmon's performance here is brilliant. Not quite as timeless as say Marlon Brando in A Streetcar Named Desire for instance but nevertheless - brilliant. Almost a post Charlie Chaplin, pre Jim Carrey performance retaining all the pathos & adding some incredible dramatic acting chops.

    This is a film about loneliness, about love & relationships, about how we fit in society and I'm definitely not in the minority who believe it to be Wilder's 9th symphony. As well as Jack Lemmon's.

  • The Handmaiden

    The Handmaiden

    ★★★★½

    Lesbians! Erotica! Twisted, old perverts!

    Holy shit what a film. Like Pride & Prejudice meets Parasite with a smattering of Eyes Wide Shut, directed by Céline Sciamma in collaboration with Yorgos Lanthimos.

    I'm a sucker for sumptuous cinematography, exquisite costume design & lavish production and this delivers it in spades. Every shot - just like POALOF is a painting. Every word spoken, every action taken means something.

    And the balls on the kid to make a practically X rated movie into a gorgeous period piece.

  • The Purple Rose of Cairo

    The Purple Rose of Cairo

    ★★★★½

    This is utter genius, from all parties involved.

    The clash of idealistic, carefree, 'perfect' fantasy and cold, harsh, insecure realism.

    Jeff Daniels is excellent at playing both characters & Mia Farrow equally so at the naive, wide-eyed young woman expecting more from her dreary existence.

    This is like a spiritual pre curosor to Midnight in Paris (albeit not on its level in terms of music & cinematography) with all the heart and an abundance of wit.

  • Hannah and Her Sisters

    Hannah and Her Sisters

    ★★★★½

    Bit of a late review for this. Watched this a couple weeks ago and was absolutely blown away. My favourite by Woody Allen (surpassing Blue Jasmine but not by much). Allen knows how to portray relationships & he does it masterfully here with the characters and their intertwining tales.

    Michael Caine is sublime as the bumbling Englishman with ulterior motives and even though I've found it bizarre how Allen makes himself centerpiece in a lot of his movies - his role…

  • Tremors

    Tremors

    ★★★★½

    This rose to the top of my watchlist after the passing of Fred Ward. And it's hard to not to fall in love with the emotional core of this film - his ineffable charm pouring out of Earl Bassett.

    This movie has everything. Comedy. Horror. Wit. Charm. Characterisation. But above all - it's earnest as hell. Such a clever mix of genres. Kevin Bacon hamming it up to 11 was a delight.

    Naturally most movies succumb to the style and…

  • Shaft

    Shaft

    ★★★★

    Quintessential 70s magic. Richard Roundtree oozing with more charisma & sheer sexual energy than a lot of realism-obsessed actors nowadays.

    Along with a great story about race and culture in society along with black vs white - this paints a ruggedly beautiful portrayal of New York. In stark contrast to the romantic, picturesque presentation in Manhattan for example.

    And that theme song - an instant classic.

  • The Taking of Pelham One Two Three

    The Taking of Pelham One Two Three

    ★★★★½

    Tense, wonderfully paced and surprisingly funny.

    Robert Shaw is English I had no idea.

  • Manhattan

    Manhattan

    ★★★★½

    This is probably the most put together and realised of woody Allen's vision - certainly his 20th century work.

    Sure his character doesn't differ much at all from this to Annie Hall or Crimes & Misdemeanours. But this seems the closest to his own self (how everyone breezes past his relationship with a 17 year old is probably telling).

    Against a gorgeous B&W backdrop of New York, probably the most beautiful it's ever looked on film - this is an incredibly…

  • Crimes and Misdemeanors

    Crimes and Misdemeanors

    ★★★★½

    A truly remarkable look at morality and it's role in relationships. Infidelity, lies, expectations - this is masterfully crafted.

    And as always, f*ck woody allen.

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Lizzie wants to be a single mum so bad but she didn't even consider the political & economic state of the multiverse right now.

    If you're gonna have Raimi do a superhero film, please let him go full Raimi. I didn't see much of Raimi's vision aside from the Bruce Campbell cameo & the odd jumpscare - this felt like a MCU film cosplaying as a Raimi film. Just see Spider-man 2. The man is more than capable of creating peak superhero…

  • The Unbearable Weight of Massive Talent

    The Unbearable Weight of Massive Talent

    ★★★★½

    Gimme ALL the references. ALL OF EM. Wicker man. Con air. Face off. Wild at heart. EVERYTHING.

    An absolute wet dream of a movie idea. Nic Cage playing Nic Cage but closer to movie Nic Cage than real life Nic Cage. Nic Cage is incredible in this homage to Nic Cage, the world of Nic Cage & everything concerning the aura of Nic Cage.

    As usual Nic Cage acts the shit outta this with his extra self aware brand of OTT…

  • Buffalo '66

    Buffalo '66

    ★★★★

    Not quite the masterpiece it's hailed to be but still a brilliant portrayal of human emotion.

    Simple, raw and wonderfully heartfelt.