• Under the Banner of Heaven

    ★★½

  • The Northman

    ★★½

  • The Unbearable Weight of Massive Talent

    ★★

  • The Adam Project

    ★★★

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★

  • I Want You Back

    ★★★★

  • Being the Ricardos

    ★★★

  • Don't Look Up

    ★½

  • West Side Story

    ★★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★½

  • The Beatles: Get Back

    ★★★½

  • House of Gucci

    ★★

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★

  • Encanto

    ★★★

  • The Good Boss

    ★★★

  • The Eyes of Tammy Faye

    ★★★

  • The Falls

    ★★★★

  • The Lost Daughter

    ★★★½

  • Dune

  • C'mon C'mon

  • Belfast

    ★★★½

  • The Hand of God

    ★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★½

  • King Richard

    ★★★★

  • Escape from Mogadishu

    ★★★

  • Drive My Car

    ★★★★½

  • The Worst Person in the World

    ★★★½

  • Do Not Hesitate

    ★★★

  • Plan B

    ★★★★

  • Joji

    ★★★

  • Petite Maman

    ★★★★

  • I'm Your Man

    ★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★

  • Passing

    ★★★★

  • Luzzu

    ★★★★

  • Flee

    ★★★★

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★

  • CODA

    ★★★½

  • Wiggle Room

    ★★★★

  • We're Not Animals

    ★★★½

  • Yoruga

    ★★★★½

  • Snowy

    ★★★½

  • When We Were Bullies

    ★★★★

  • Dear Philadelphia

    ★★★★½

  • BJ's Mobile Gift Shop

    ★★★★

  • The White Tiger

    ★★★½

  • Burrow

    ★★★½

  • News of the World

    ★★★½

  • The Criminals

    ★★★★

  • The Prom

  • Happiest Season

    ★★★½

  • Mank

    ★★★

  • A Black Jesus

    ★★★½

  • The Queen's Gambit

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • Ava from My Class

    ★★★★

  • What the Constitution Means to Me

    ★★★★

  • Rams

    ★★½

  • Soul

    ★★

  • Spontaneous

    ★★★★

  • Opera

    ★★★★

  • Mangrove

    ★★★½

  • Lata

    ★★★½

  • Another Round

    ★★★½

  • I Care a Lot

    ★★

  • Mountain Cat

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★

  • Dear Comrades!

    ★★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★

  • Quo vadis, Aida?

    ★★★★½

  • Final Account

    ★★★★

  • Represent

    ★★★