Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Edit this entry  
09
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Edit this entry  
23
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★★
Edit this entry  
18
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★★½
Edit this entry  
09
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★½
Edit this entry  
04
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Edit this entry  
29
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Edit this entry  
17
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★½
Edit this entry  
17
Wristcutters: A Love Story

Wristcutters: A Love Story

2006
×
★★★★
Edit this entry  
10
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Confessions of a Teenage Drama Queen

Confessions of a Teenage Drama Queen

2004
×
★★★
Edit this entry  
04
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Samaritan

Samaritan

2022
×
★★★
Edit this entry  
25
Sky High

Sky High

2005
×
★★★½
Edit this entry  
22
Sing

Sing

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Grease

Grease

1978
×
★★★½
Edit this entry  
16
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The High Note

The High Note

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★½
Edit this entry  
07
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Prey

Prey

2022
×
★★★½
Edit this entry  
04
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Edit this entry  
03
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Edit this entry  
30
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Equilibrium

Equilibrium

2002
×
★★★½
Edit this entry  
22
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★
Edit this entry  
13
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★
Edit this entry  
12
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★½
Edit this entry  
06
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry