Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
Edit this entry  
23
The Wonderful Story of Henry Sugar

The Wonderful Story of Henry Sugar

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
22
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Haunting in Venice

A Haunting in Venice

2023
×
Edit this entry  
18
Domestic Violence

Domestic Violence

2001
×
Edit this entry  
17
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Saint Laurent

Saint Laurent

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Edit this entry  
15
Passages

Passages

2023
×
★★★
Edit this entry  
10
Middle of the Night

Middle of the Night

1959
×
★★★
Edit this entry  
09
Howards End

Howards End

1992
×
★★★★
Edit this entry  
08
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
Edit this entry  
04
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★
Edit this entry  
03
Anna and the Wolves

Anna and the Wolves

1973
×
Edit this entry  
28
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Winter Kills

Winter Kills

1979
×
Edit this entry  
26
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★
Edit this entry  
25
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Red, White & Royal Blue

Red, White & Royal Blue

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
Edit this entry  
19
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
Edit this entry  
18
Oldboy

Oldboy

2003
×
Read prior review Edit this entry  
15
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
Edit this entry  
14
Radio Days

Radio Days

1987
×
Edit this entry  
13
I've Heard the Mermaids Singing

I've Heard the Mermaids Singing

1987
×
Edit this entry  
12
Avanti!

Avanti!

1972
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Betty Blue

Betty Blue

1986
×
Edit this entry  
12
Twister

Twister

1996
×
Edit this entry  
11
The Woman King

The Woman King

2022
×
Edit this entry  
09
Confess, Fletch

Confess, Fletch

2022
×
★★½
Edit this entry  
07
Meg 2: The Trench

Meg 2: The Trench

2023
×
Edit this entry  
06
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★
Edit this entry  
30
Knife in the Water

Knife in the Water

1962
×
★★★½
Edit this entry  
29
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
Read prior review Edit this entry  
29
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Full Circle

Full Circle

2023
×
Edit this entry  
24
Theater Camp

Theater Camp

2023
×
★★½
Edit this entry  
23
Talk Radio

Talk Radio

1988
×
Edit this entry  
23
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★
Edit this entry  
22
Barbie

Barbie

2023
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Barbie

Barbie

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jane B. by Agnès V.

Jane B. by Agnès V.

1988
×
Edit this entry  
16
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
Read the review Edit this entry