Sort by

Aaron has logged 51 entries for films during October 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tony Manero

Tony Manero

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Christine

Christine

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
Edit this entry  
27
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Sinister

Sinister

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Fog

The Fog

1980
×
Edit this entry  
21
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Judgment at Nuremberg

Judgment at Nuremberg

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Accountant

The Accountant

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Rosetta

Rosetta

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★½
Edit this entry  
13
Dracula

Dracula

1931
×
★★★
Edit this entry  
12
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
Read the review Edit this entry  
11
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
13th

13th

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
Read the review Edit this entry  
08
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry