Sort by

Amalia has logged 74 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nope

Nope

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
EO

EO

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Edit this entry  
24
TÁR

TÁR

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blonde

Blonde

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Clockers

Clockers

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Inferno

Inferno

1992
×
Read the review Edit this entry  
06
Overdose

Overdose

1983
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Day of the Beast

The Day of the Beast

1995
×
★★★½
Edit this entry  
06
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★
Edit this entry  
03
Saint Jack

Saint Jack

1979
×
★★★½
Edit this entry  
03
Crazy Wisdom: The Life and Times of Chögyam Trungpa Rinpoche

Crazy Wisdom: The Life and Times of Chögyam Trungpa Rinpoche

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★★
Edit this entry  
25
I ♥ Huckabees

I ♥ Huckabees

2004
×
★★★
Edit this entry  
25
The Little Richard Story

The Little Richard Story

1980
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Producers

The Producers

1967
×
★★★
Edit this entry  
17
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Story of Temple Drake

The Story of Temple Drake

1933
×
★★★★
Edit this entry  
29
Alex's War

Alex's War

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sharp Stick

Sharp Stick

2022
×
★★★
Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Dog

The Dog

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Beau Is Afraid

Beau Is Afraid

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★
Edit this entry  
31
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Novelist’s Film

The Novelist’s Film

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★
Edit this entry  
02
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry