Sort by

Brandon Smith has logged 259 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★
Edit this entry  
24
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★
Edit this entry  
23
House

House

1986
×
★★½
Edit this entry  
23
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★
Edit this entry  
21
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Masterminds

Masterminds

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Endless Poetry

Endless Poetry

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Terror Train

Terror Train

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Land of the Dead

Land of the Dead

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Prison

Prison

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Trafic

Trafic

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Illusionist

The Illusionist

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The B-Side: Elsa Dorfman's Portrait Photography

The B-Side: Elsa Dorfman's Portrait Photography

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Ruins

The Ruins

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Angst

Angst

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Down

Down

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lift

The Lift

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rawhead Rex

Rawhead Rex

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sleep Tight

Sleep Tight

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Running Scared

Running Scared

2006
×
Read the review Edit this entry  
23
The Bar

The Bar

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ghoulies

Ghoulies

1985
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Slither

Slither

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Boy

The Boy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
976-EVIL

976-EVIL

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Edit this entry