Sort by

Sumedha has logged 83 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Anamika

Anamika

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Koshish

Koshish

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bombay Talkies

Bombay Talkies

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Long Branch

Long Branch

2011
×
★★★½
Edit this entry  
07
In Search of Guru Dutt

In Search of Guru Dutt

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Satyaprem Ki Katha

Satyaprem Ki Katha

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rocky Aur Rani Kii Prem Kahaani

Rocky Aur Rani Kii Prem Kahaani

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Amar Prem

Amar Prem

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Taarzan: The Wonder Car

Taarzan: The Wonder Car

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Phir Bhi Dil Hai Hindustani

Phir Bhi Dil Hai Hindustani

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Satya

Satya

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Band Baaja Baaraat

Band Baaja Baaraat

2010
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Yes Boss

Yes Boss

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lust Stories

Lust Stories

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Go Goa Gone

Go Goa Gone

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Raju Ban Gaya Gentleman

Raju Ban Gaya Gentleman

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kaun?

Kaun?

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Alaipayuthey

Alaipayuthey

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Delhi Belly

Delhi Belly

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Chupke Chupke

Chupke Chupke

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Namesake

The Namesake

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Abhimaan

Abhimaan

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Delhi-6

Delhi-6

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kaminey

Kaminey

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Swades

Swades

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bombay

Bombay

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Juno

Juno

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Juice

Juice

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Madness in the Desert

Madness in the Desert

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tamasha

Tamasha

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hungama

Hungama

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ek Ruka Hua Faisla

Ek Ruka Hua Faisla

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Biswa Kalyan Rath's Mood Kharaab

Biswa Kalyan Rath's Mood Kharaab

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Life in a Metro

Life in a Metro

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wedding Date

The Wedding Date

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rye Lane

Rye Lane

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Coherence

Coherence

2013
×
★★★
Edit this entry