• The House That Jack Built

    The House That Jack Built

    ★★★★½

    was sitting there thinking “that’s what made people walk out?” until this one very specific shot and then I completely understood

    curious to see what will be removed for the theatrical cut

  • Empire Records

    Empire Records

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    this film ends with “this is the day” by the the, maybe she snapped!

  • Eighth Grade

    Eighth Grade

    ★★★★★

    umm?????? painfully accurate. who found my youtube videos

  • The Edge of Seventeen

    The Edge of Seventeen

    ★★★★

    don’t watch this if you’re depressed because you don’t have friends..........

  • My Friend Dahmer

    My Friend Dahmer

    ★★½

    we eat our mistakes.

  • Ruby Sparks

    Ruby Sparks

    ★★★★★

    men with typewriters are on a whole other level of douchebaggery

  • Jennifer's Body

    Jennifer's Body

    ★★★½

    Do you buy all your murder weapons at home depot? God you’re butch

  • Scream

    Scream

    ★★★★★

    I think we’re all Jamie Kennedy here

  • The Strange Thing About the Johnsons

    The Strange Thing About the Johnsons

    honestly...... somebody get that DP a JOB

  • The Shining

    The Shining

    ★★★★★

    we saw michael cera upon leaving a screening at metrograph so, 5 stars!

  • Se7en

    Se7en

    ★★★★★

    fucking hell kevin spacey .

  • A Trip to the Moon

    A Trip to the Moon

    ★★★★★

    giving this five stars because of the remastered version with a score by Air