Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Heart of a Dog

Heart of a Dog

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Ballad of Genesis and Lady Jaye

The Ballad of Genesis and Lady Jaye

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Read the review Edit this entry  
23
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Marianne & Leonard: Words of Love

Marianne & Leonard: Words of Love

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
Read the review Edit this entry  
20
HUMAN HEART

HUMAN HEART

2010
×
Read the review Edit this entry  
02
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A New Life

A New Life

2002
×
★★★★
Edit this entry  
30
Trixie Mattel: Moving Parts

Trixie Mattel: Moving Parts

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Green Room

Green Room

2015
×
Edit this entry  
04
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Help!

Help!

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bob Dylan - Dont Look Back

Bob Dylan - Dont Look Back

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
Read the review Edit this entry  
04
Grind

Grind

2003
×
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Wild Oats

Wild Oats

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Unbearable Lightness of Being

The Unbearable Lightness of Being

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
1991: The Year Punk Broke

1991: The Year Punk Broke

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
It's Magic, Charlie Brown

It's Magic, Charlie Brown

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blood Feast

Blood Feast

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
For the Hungry Boy

For the Hungry Boy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Acquaintances of a Lonely John

The Acquaintances of a Lonely John

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry