• The Half of It

    ★★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Hustlers

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Ready or Not

    ★★★★

  • Secret Obsession

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★½

  • Always Be My Maybe

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★

  • Us

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★½

  • Little Monsters

    ★★★★

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Dumplin'

    ★★★★

  • Aquaman

    ★★★½

  • Bohemian Rhapsody

    ½

  • Bad Times at the El Royale

    ★★★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★½

  • Widows

    ★★★★½

  • The Favourite

    ★★★★

  • Roma

    ★★★★½

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★★½

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★★★

  • Incredibles 2

    ★★★★½

  • Burning

    ★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★★

  • 102 Not Out

    ★★★½

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★½

  • Ready Player One

    ★★½

  • Love, Simon

    ★★★★

  • Annihilation

    ★★★★

  • Black Panther

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★½

  • The Greatest Showman

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★½

  • Happy Death Day

    ★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★

  • I, Tonya

    ★★★★½

  • It

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • The Glass Castle

    ★★½

  • The Florida Project

    ★★★★½

  • Power Rangers

    ★★★★★

  • Big Little Lies

    ★★★★

  • The Incredible Jessica James

    ★★★½

  • Get Out

    ★★★★

  • Mudbound

    ★★★★★

  • The Big Sick

    ½

  • Hidden Figures

    ★★★★★

  • The Edge of Seventeen

    ★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★½

  • Good Kids

    ★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★½

  • Neerja

    ★★★★½

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • Inside Out

    ★★★★

  • Carol

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★