Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Arrival

Arrival

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Further Beyond

Further Beyond

2016
×
Edit this entry  
07
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
Children Who Draw

Children Who Draw

1956
×
★★★½
Edit this entry  
05
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
Edit this entry  
05
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
30
White Turnips Make It Hard to Sleep

White Turnips Make It Hard to Sleep

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
Decalogue X

Decalogue X

1989
×
Edit this entry  
28
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
28
For You I Will Fight

For You I Will Fight

2010
×
★★★½
Edit this entry  
22
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Decalogue VIII

Decalogue VIII

1989
×
Edit this entry  
20
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Decalogue VII

Decalogue VII

1989
×
Edit this entry  
14
Decalogue VI

Decalogue VI

1989
×
Edit this entry  
13
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Decalogue V

Decalogue V

1989
×
Edit this entry  
12
Vincent

Vincent

1982
×
★★★½
Edit this entry  
12
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
Edit this entry  
11
Decalogue IX

Decalogue IX

1989
×
Edit this entry  
11
Altair

Altair

1994
×
Edit this entry  
11
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
Edit this entry  
08
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
Edit this entry  
07
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
Edit this entry  
05
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Commitments

The Commitments

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Grey Wolf & Little Red Riding Hood

The Grey Wolf & Little Red Riding Hood

1990
×
★★★★
Edit this entry  
20
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
08
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Mushrooms

The Mushrooms

2014
×
★★½
Edit this entry  
06
Duelle

Duelle

1976
×
★★★★
Edit this entry  
04
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★★
Edit this entry  
03
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Hell

Hell

1983
×
★★★½
Edit this entry  
31
Double Down

Double Down

2005
×
Edit this entry  
31
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Limey

The Limey

1999
×
★★★
Edit this entry  
17
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★½
Edit this entry