Sean has logged 178 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★
Edit this entry  
25
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
Edit this entry  
21
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★½
Edit this entry  
21
Batman

Batman

1989
×
★★★
Edit this entry  
19
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Immortal Story

The Immortal Story

1968
×
★★½
Edit this entry  
05
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
08
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
01
Monsters Crash the Pajama Party

Monsters Crash the Pajama Party

1965
×
Edit this entry  
01
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Spectre

Spectre

2015
×
★½
Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★½
Edit this entry  
31
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★★
Edit this entry  
29
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
25
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Drácula

Drácula

1931
×
★★★½
Edit this entry  
21
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★
Edit this entry  
21
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
21
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Edit this entry  
14
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Regression

Regression

2015
×
★½
Edit this entry  
09
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Martian

The Martian

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Caché

Caché

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Legend

Legend

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Lily and Jim

Lily and Jim

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Genre

Genre

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry