Michael has logged 165 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Edit this entry  
28
Villains

Villains

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Edit this entry  
15
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Inkheart

Inkheart

2008
×
★½
Edit this entry  
09
Game Over

Game Over

1989
×
★★★½
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Lemonade Mouth

Lemonade Mouth

2011
×
Edit this entry  
19
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Lone Wolf and Cub: White Heaven in Hell

Lone Wolf and Cub: White Heaven in Hell

1974
×
★★½
Edit this entry  
15
Lone Wolf and Cub: Baby Cart in the Land of Demons

Lone Wolf and Cub: Baby Cart in the Land of Demons

1973
×
★★★½
Edit this entry  
14
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Devil Next Door

The Devil Next Door

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Edit this entry  
09
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Scary Movie 3

Scary Movie 3

2003
×
Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Batman Beyond: Return of the Joker

Batman Beyond: Return of the Joker

2000
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★
Edit this entry  
22
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Edit this entry  
20
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Gate

The Gate

1987
×
★★★
Edit this entry  
09
Haunt

Haunt

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
★★★
Edit this entry  
08
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★
Edit this entry  
03
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry