• The Making of '...And God Spoke'

    ★★★★

  • High and Low

    ★★★★

  • Raise the Red Lantern

    ★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★½

  • Boys State

    ★★★★

  • Major League

    ★★★

  • Miles Davis: Birth of the Cool

    ★★★★

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★½

  • The Last Dance

    ★★★★½

  • The Hundred-Foot Journey

    ★★★½

  • Amélie

    ★★★★½

  • The Brave Little Toaster

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★½

  • The Prestige

    ★★★★½

  • The Savages

    ★★★½

  • Training Day

    ★★★½