• The Making of '...And God Spoke'

    The Making of '...And God Spoke'

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    they cut jesus

  • Boys State

    Boys State

    ★★★★

    i burned my apple tv+ free trial for this as soon as i saw the trailer and i won't regret it until i forget to cancel and i'm paying for it

  • Miles Davis: Birth of the Cool

    Miles Davis: Birth of the Cool

    ★★★★

    just an endlessly fascinating dude

  • The Last Dance

    The Last Dance

    ★★★★½

    ...and then for me it became personal

  • 8:46

    8:46

    kanye has always been a bit of a headache, but back when he was much less so than he is presently, i thought about 808s and heartbreak and how while it isn't kanye's best body of work, it would more than likely be seen as his most important when all is said and done. in a similar way but also in a strikingly different way, i feel the same about this body of work.

    chappelle's show literally began with clayton…

  • Miles Ahead

    Miles Ahead

    ★★★★

    don cheadle has always had the range. always.

  • Do the Right Thing

    Do the Right Thing

    ★★★½

    my feelings about this one change almost by the hour and i haven't seen it in at least four years

  • Amélie

    Amélie

    ★★★★½

    15/10

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    i’m literally not even halfway through this movie yet

  • Dolemite Is My Name

    Dolemite Is My Name

    ★★★

    i could not wait for this movie to be over. eddie’s rudy ray moore has too much eddie, particularly in his cadence, to be an effective rudy ray moore. i just never bought it.

  • Hancock

    Hancock

    ★★

    i remember being so excited to see this and then it did some weird shift like right in the middle and it fucked up the whole thing for me

  • The Holiday

    The Holiday

    ★★★½

    don't show my mom this review