Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
19
V/H/S/94

V/H/S/94

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
V/H/S: Viral

V/H/S: Viral

2014
×
Read the review Edit this entry  
15
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Radiohead: The King of Limbs – From the Basement

Radiohead: The King of Limbs – From the Basement

2011
×
Read the review Edit this entry  
09
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Read the review Edit this entry  
24
Saving Christmas

Saving Christmas

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Election

Election

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
01
V/H/S/2

V/H/S/2

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
V/H/S

V/H/S

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Duck Amuck

Duck Amuck

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Anima

Anima

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bullet Ballet

Bullet Ballet

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Bullet Ballet

Bullet Ballet

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tokyo Fist

Tokyo Fist

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tetsuo II: Body Hammer

Tetsuo II: Body Hammer

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Edit this entry  
07
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry