• V/H/S/2

    V/H/S/2

    ★★½

    a found footage anthology sequel that does the impossible and doesn’t completely suck ass. but it may be the most uneven film of all time. 

    Tape 49: i said the anthology overall doesn’t suck ass but the frame narrative sure fucking does. the lead woman just does a Zooey Deschanel face at snuff films. the plot may as well not be there. it sluggishly moves from generic horror beat to generic horror beat. bad! 1/5

    Phase I Clinical Trials: also…

  • V/H/S

    V/H/S

    ★★★

    gonna review all of the short films in the anthology individually since i’ve seen this multiple times now for some reason. 

    Tape 56: pretty cool frame story. i really like how it starts off as very choppy and aggressive with some rapid cuts and harsh noise. the characters are also suitably disgusting people for the stuff they’re getting involved with and it’s a fine little exploitation piece for most of it. but then you add on some bad jump scares…

  • Duck Amuck

    Duck Amuck

    the peak of western animation

  • Persona

    Persona

    ★★★★★

    seeing this film on a big screen was not unlike a religious experience

  • Anima

    Anima

    cried like a dang baby during “Dawn Chorus”

  • Phantom Thread

    Phantom Thread

    ★★★★★

    MOVIE MAGIC

  • Cold War

    Cold War

    ★★★★½

    you combine a tragic romance between two fantastic leads, the best black & white cinematography of the last decade, and some hypnotic dance sequences and you get one hell of a cinematic stew going

  • Annie Hall

    Annie Hall

    ★★★★½

    incredible. i may be underrating it. almost anything dealing with memory and nostalgia is already a winner for me but then you add on how watchable and how funny this is and… wow. i see myself revisiting this frequently and having my appreciation grow every time.

    anyway, the necessary disclaimer when one logs a Woody Allen film: bad people can make good art.

  • A Woman Under the Influence

    A Woman Under the Influence

    ★★★★★

    one of the great american films. also one of the great denim jacket films.

  • Bullet Ballet

    Bullet Ballet

    ★★★★½

    Tsukamoto’s most beautiful film. the all-out intensity of his previous work is toned down a bit to give some breathing room to an emotionally driven narrative and it makes the classic Tsukamoto set pieces stand out even more. the flashing lights and noisy industrial music hit a little harder when they aren’t the entire film (obviously i love that too, given that Tetsuo is one of my all time favorites). i also have to once again shout out the man’s acting -…

  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie

    The Discreet Charm of the Bourgeoisie

    ★★★★

    an equally hilarious and venomous satire targeting the solipsism of the upper class. one of the films that makes me say “what?” the most.

  • Blade Runner

    Blade Runner

    ★★★★★

    it’s a grimy pulpy cyberpunk noir. you want me to tell you it isn’t perfect? come on man