Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Accattone

Accattone

1961
×
★★★
Edit this entry  
07
A Film Like Any Other

A Film Like Any Other

1968
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Ivan the Terrible, Part I

Ivan the Terrible, Part I

1944
×
Edit this entry  
06
Sentimental Romance

Sentimental Romance

1930
×
★★★★
Edit this entry  
06
Misery and Fortune of Woman

Misery and Fortune of Woman

1930
×
½
Read the review Edit this entry  
06
The Parallel Street

The Parallel Street

1962
×
★★★
Edit this entry  
06
Actua 1

Actua 1

1968
×
Edit this entry  
06
The Joy of Learning

The Joy of Learning

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Eternal Jew

The Eternal Jew

1940
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Blow Job

Blow Job

1964
×
½
Edit this entry  
27
Mario Banana II

Mario Banana II

1964
×
Edit this entry  
27
Mario Banana I

Mario Banana I

1964
×
Edit this entry  
26
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Two American Audiences: La Chinoise - A Film in the Making

Two American Audiences: La Chinoise - A Film in the Making

1968
×
Edit this entry  
25
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Ending

Ending

2017
×
★★
Edit this entry  
24
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
½
Read prior review Edit this entry  
24
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Alphaville

Alphaville

1965
×
Edit this entry  
23
The Married Woman

The Married Woman

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Le Parti des choses: Bardot et Godard

Le Parti des choses: Bardot et Godard

1964
×
Edit this entry  
22
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Les Carabiniers

Les Carabiniers

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
21
La Paresse

La Paresse

1962
×
★★★
Edit this entry  
21
A Story of Water

A Story of Water

1961
×
★★
Edit this entry  
21
Il nuovo mondo

Il nuovo mondo

1963
×
★★
Edit this entry  
20
2070 Paradigm Shift

2070 Paradigm Shift

2013
×
Edit this entry  
20
The Fiancés of Macdonald Bridge

The Fiancés of Macdonald Bridge

1961
×
Read the review Edit this entry  
20
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Algerian War!

The Algerian War!

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Le Petit Soldat

Le Petit Soldat

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Brotherhood: Final Fantasy XV

Brotherhood: Final Fantasy XV

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
Mind the Gap

Mind the Gap

2016
×
Read the review Edit this entry  
15
Solar Breath

Solar Breath

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Clown

Clown

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
11
The Middle Finger

The Middle Finger

2016
×
Read the review Edit this entry  
11
Cuties

Cuties

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
An Experiment in Love

An Experiment in Love

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Brutality in Stone

Brutality in Stone

1961
×
★★★
Edit this entry  
09
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Minimalism: A Documentary About the Important Things

Minimalism: A Documentary About the Important Things

2015
×
Read the review Edit this entry  
08
Arrival

Arrival

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
Read the review Edit this entry  
06
Statues Also Die

Statues Also Die

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Moi, un Noir

Moi, un Noir

1958
×
★★★★
Edit this entry  
05
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Edit this entry  
05
Van Gogh

Van Gogh

1948
×
★★★
Edit this entry