Sort by

Survivorfan has logged 241 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
Read the review Edit this entry  
24
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
TÁR

TÁR

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Survivor

Survivor

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Garden State

Garden State

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Outside

The Outside

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Psycho

Psycho

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Autopsy

The Autopsy

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Graveyard Rats

Graveyard Rats

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lot 36

Lot 36

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mirage

Mirage

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Point Break

Point Break

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Coraline

Coraline

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ran

Ran

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry