Sort by

fern has logged 54 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★
Edit this entry  
31
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Edit this entry  
30
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
Edit this entry  
29
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
L'Observateur

L'Observateur

2019
×
Edit this entry  
28
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Serenity

Serenity

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Arctic

Arctic

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sauvage

Sauvage

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★½
Edit this entry  
21
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
No One Will Ever Know

No One Will Ever Know

2018
×
★★
Edit this entry  
16
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Little Woods

Little Woods

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mirai

Mirai

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Edit this entry