Sort by

fernanda has logged 74 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
In the Shadow of the Moon

In the Shadow of the Moon

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★
Edit this entry  
28
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Monster House

Monster House

2006
×
★★★
Edit this entry  
25
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gravity

Gravity

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Villains

Villains

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Late Night

Late Night

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Victoria

Victoria

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Only You

Only You

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★
Edit this entry  
13
Breathe

Breathe

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
Three Colours: Blue

Three Colours: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★½
Edit this entry  
11
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Room with a View

A Room with a View

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Indignation

Indignation

2016
×
Read the review Edit this entry  
11
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★½
Edit this entry