Sort by

fernanda has logged 70 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Let Me In

Let Me In

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Teeth

Teeth

2007
×
★★
Edit this entry  
30
Life After Beth

Life After Beth

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
29
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
26
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Wounds

Wounds

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Audition

Audition

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
House

House

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
Edit this entry  
20
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Crow

The Crow

1994
×
★★★
Edit this entry  
19
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★
Edit this entry  
15
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
District 9

District 9

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★
Edit this entry  
12
Southbound

Southbound

2015
×
★★½
Edit this entry  
12
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Edit this entry  
09
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry