Sort by

fernanda has logged 70 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
29
Hunger

Hunger

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★
Edit this entry  
29
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Edit this entry  
28
Comet

Comet

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★
Edit this entry  
23
Comet

Comet

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
21

21

2008
×
★★
Edit this entry  
22
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★½
Edit this entry  
21
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★½
Edit this entry  
20
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★½
Edit this entry  
20
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Edit this entry  
20
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★
Edit this entry  
19
Breathe

Breathe

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Constantine

Constantine

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Election

Election

1999
×
★★★½
Edit this entry  
13
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
13
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★
Edit this entry  
12
Bratz Kidz: Sleep-Over Adventure

Bratz Kidz: Sleep-Over Adventure

2007
×
Edit this entry  
11
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
11
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Others

The Others

2001
×
★★★
Edit this entry  
11
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★
Edit this entry  
10
The Turning

The Turning

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Edit this entry