Sort by

fern has logged 35 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

2007
×
Edit this entry  
26
1BR

1BR

2019
×
★★
Edit this entry  
24
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Chemical Hearts

Chemical Hearts

2020
×
★★½
Edit this entry  
21
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Margaret

Margaret

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★½
Edit this entry  
18
Spree

Spree

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★½
Edit this entry  
17
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★½
Edit this entry  
16
Project Power

Project Power

2020
×
★★
Edit this entry  
14
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
½
Edit this entry  
09
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★
Edit this entry  
08
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★½
Edit this entry  
08
Twilight

Twilight

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Host

Host

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Relic

Relic

2020
×
★★
Edit this entry  
03
The Girl with All the Gifts

The Girl with All the Gifts

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
An Education

An Education

2009
×
★★½
Edit this entry  
03
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry