SuspirianKnight has logged 65 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
An Angel for Satan

An Angel for Satan

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Wild River

Wild River

1960
×
★★★½
Edit this entry  
27
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Indian Summer

Indian Summer

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dracula: Prince of Darkness

Dracula: Prince of Darkness

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Madhouse

Madhouse

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Girl Who Knew Too Much

The Girl Who Knew Too Much

1963
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Psychic

The Psychic

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mystics in Bali

Mystics in Bali

1981
×
Read the review Edit this entry  
23
The Horrible Dr. Hichcock

The Horrible Dr. Hichcock

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dark Night of the Scarecrow

Dark Night of the Scarecrow

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cabin Fever

Cabin Fever

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Drácula

Drácula

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kill, Baby... Kill!

Kill, Baby... Kill!

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Witchfinder General

Witchfinder General

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Body Parts

Body Parts

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blood for Dracula

Blood for Dracula

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dracula A.D. 1972

Dracula A.D. 1972

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Devil Rides Out

The Devil Rides Out

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tales from the Crypt: From Comic Books to Television

Tales from the Crypt: From Comic Books to Television

2004
×
Read the review Edit this entry  
13
Gothic

Gothic

1986
×
★★½
Edit this entry  
12
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Flesh and the Fury: X-posing Twins of Evil

The Flesh and the Fury: X-posing Twins of Evil

2012
×
Edit this entry  
11
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Twins of Evil

Twins of Evil

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Vampire Circus

Vampire Circus

1972
×
★★
Read the review Edit this entry