Sort by

SuspirianKnight has logged 451 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Surf II: The End of the Trilogy

Surf II: The End of the Trilogy

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Night of the Demon

Night of the Demon

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Werewolf Versus the Vampire Woman

The Werewolf Versus the Vampire Woman

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Unmasking the Idol

Unmasking the Idol

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Trackdown

Trackdown

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Gauntlet

The Gauntlet

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Outfit

The Outfit

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Freeway

Freeway

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Silent Night Deadly Night 4: Initiation

Silent Night Deadly Night 4: Initiation

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Silent Night, Deadly Night 3: Better Watch Out!

Silent Night, Deadly Night 3: Better Watch Out!

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kiss Me Monster

Kiss Me Monster

1969
×
★★★
Edit this entry  
20
Two Undercover Angels

Two Undercover Angels

1969
×
★★★
Edit this entry  
20
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Born to Win

Born to Win

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Christmas Horror Story

A Christmas Horror Story

2015
×
★★½
Edit this entry  
18
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Neil Diamond Parking Lot

Neil Diamond Parking Lot

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Heavy Metal Picnic

Heavy Metal Picnic

2010
×
★★★
Edit this entry  
16
Heavy Metal Basement

Heavy Metal Basement

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Heavy Metal Parking Lot

Heavy Metal Parking Lot

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Christmas Bloody Christmas

Christmas Bloody Christmas

2022
×
Read the review Edit this entry  
14
Sworn to Justice

Sworn to Justice

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Righting Wrongs

Righting Wrongs

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dio: Dreamers Never Die

Dio: Dreamers Never Die

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Invisible Maniac

The Invisible Maniac

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Road House

Road House

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry