˗ˏˋ Liam ˊˎ˗ has logged 53 entries for films during April 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Me the Terrible

Me the Terrible

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Little Woods

Little Woods

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Hope I'm Loud When I'm Dead

I Hope I'm Loud When I'm Dead

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Native Son

Native Son

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pina

Pina

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
How to Be Alone

How to Be Alone

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Greta

Greta

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
High Life

High Life

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
High Life

High Life

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Field Guide to Evil

The Field Guide to Evil

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fugue

Fugue

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bilby

Bilby

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Grass

Grass

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Unicorn Store

Unicorn Store

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Myth of the American Sleepover

The Myth of the American Sleepover

2010
×
Read the review Edit this entry  
03
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Glass

Glass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Charlotte and Her Boyfriend

Charlotte and Her Boyfriend

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry