Sort by

˗ˏˋ suspirliam ˊˎ˗ has logged 447 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Corsage

Corsage

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Flying Sailor

The Flying Sailor

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Strange World

Strange World

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Funny Pages

Funny Pages

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Come Together

Come Together

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love, Death & Robots: All Through the House

Love, Death & Robots: All Through the House

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Short Story

A Short Story

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Robin Robin

Robin Robin

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Le Pupille

Le Pupille

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Aspirational

Aspirational

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
With All Our Hearts

With All Our Hearts

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scream

Scream

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Conrad and Butler Take a Vacation

Conrad and Butler Take a Vacation

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Brood

The Brood

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Murmuring

The Murmuring

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tilda Swinton: The Love Factory

Tilda Swinton: The Love Factory

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Phases

Phases

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
White Noise

White Noise

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pickman's Model

Pickman's Model

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tori and Lokita

Tori and Lokita

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mr. Dough and the Egg Princess

Mr. Dough and the Egg Princess

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Best

Best

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Blank Narcissus (Passion of the Swamp)

Blank Narcissus (Passion of the Swamp)

2022
×
Edit this entry  
05
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hollywood

Hollywood

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Eternal Daughter

The Eternal Daughter

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Eer

Eer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry