Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Pleasure

Pleasure

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★
Edit this entry  
31
Maggie

Maggie

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★
Edit this entry  
26
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Bruised

Bruised

2020
×
★★½
Edit this entry  
14
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Antlers

Antlers

2021
×
★★½
Edit this entry  
08
I WeirDO

I WeirDO

2020
×
★★½
Edit this entry  
07
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★½
Edit this entry  
06
The Bacchus Lady

The Bacchus Lady

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
Lucky Chan-sil

Lucky Chan-sil

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Return of the Prodigal Son

The Return of the Prodigal Son

1976
×
★★★
Edit this entry  
03
I Like Life a Lot

I Like Life a Lot

1977
×
Edit this entry  
03
Hey, You!

Hey, You!

1976
×
Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Titane

Titane

2021
×
★★
Edit this entry  
07
Blue Bayou

Blue Bayou

2021
×
★★½
Edit this entry  
26
Comrades: Almost a Love Story

Comrades: Almost a Love Story

1996
×
★★★½
Edit this entry  
26
Squid Game

Squid Game

2021
×
Edit this entry  
25
He's a Woman, She's a Man

He's a Woman, She's a Man

1994
×
★★★
Edit this entry  
25
The Heroic Trio

The Heroic Trio

1993
×
★★
Edit this entry  
24
Rouge

Rouge

1987
×
★★★½
Edit this entry  
21
Duel to the Death

Duel to the Death

1983
×
★★★½
Edit this entry  
20
A Chinese Ghost Story

A Chinese Ghost Story

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Time and Tide

Time and Tide

2000
×
★★★
Edit this entry  
19
Shanghai Blues

Shanghai Blues

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love in the Time of Twilight

Love in the Time of Twilight

1995
×
★★★
Edit this entry  
18
Green Snake

Green Snake

1993
×
★★★★
Edit this entry  
18
Dangerous Encounters of the First Kind

Dangerous Encounters of the First Kind

1980
×
★★★
Edit this entry  
18
I Carry You with Me

I Carry You with Me

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Dona Flor and Her Two Husbands

Dona Flor and Her Two Husbands

1976
×
★★★½
Edit this entry  
16
Brother

Brother

1997
×
★★★
Edit this entry  
15
Midnight

Midnight

2021
×
★★½
Edit this entry  
13
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★
Edit this entry  
11
Sweetie

Sweetie

1989
×
★★½
Edit this entry  
11
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Candyman

Candyman

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Annette

Annette

2021
×
★★
Edit this entry  
21
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry