eva has logged 38 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Retribution

Retribution

2006
×
★★★
Edit this entry  
27
Ferat Vampire

Ferat Vampire

1982
×
★★
Edit this entry  
26
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★
Edit this entry  
26
Morgiana

Morgiana

1972
×
★★★½
Edit this entry  
26
Ulysses' Gaze

Ulysses' Gaze

1995
×
★★★½
Edit this entry  
22
Voyage to Cythera

Voyage to Cythera

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★
Edit this entry  
22
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★½
Edit this entry  
21
Séance

Séance

2000
×
★★★
Edit this entry  
21
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★
Edit this entry  
21
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★½
Edit this entry  
21
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★
Edit this entry  
19
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★½
Edit this entry  
19
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★½
Edit this entry  
18
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★½
Edit this entry  
18
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★
Edit this entry  
18
When I Am Dead and White

When I Am Dead and White

1967
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Rhythm of Crime

The Rhythm of Crime

1981
×
★★★
Edit this entry  
15
The Ogre of Athens

The Ogre of Athens

1956
×
★★½
Edit this entry  
15
The Goat Horn

The Goat Horn

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Asterix & Obelix: God Save Britannia

Asterix & Obelix: God Save Britannia

2012
×
★½
Edit this entry  
11
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★
Edit this entry  
11
Rocks

Rocks

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Wife of a Spy

Wife of a Spy

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bombay Rose

Bombay Rose

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
Coming 2 America

Coming 2 America

2021
×
★★
Edit this entry  
05
Don't Forget to Breathe

Don't Forget to Breathe

2019
×
★★
Edit this entry  
05
Kagero-za

Kagero-za

1981
×
★★★½
Edit this entry  
04
Yumeji

Yumeji

1991
×
★★★★
Edit this entry  
03
A Tale of Sorrow and Sadness

A Tale of Sorrow and Sadness

1977
×
★★
Edit this entry  
03
Zigeunerweisen

Zigeunerweisen

1980
×
★★★
Edit this entry  
03
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★½
Edit this entry  
01
Billie Eilish: The World's a Little Blurry

Billie Eilish: The World's a Little Blurry

2021
×
Edit this entry