• tick, tick...BOOM!

    tick, tick...BOOM!

    ★★

    got secondhand embarrassment on behalf of the people who told me to watch this

  • Pleasure

    Pleasure

    ★★★

    she was having no fun at all like why not just open an etsy store at that point. make ashtrays

  • The Tragedy of Macbeth

    The Tragedy of Macbeth

    ★★★★

    just remembered i love movies

  • All Too Well: The Short Film

    All Too Well: The Short Film

    he had a lot of nerve for someone whose biggest role at the time was the bottoming in the mountains with no lube and a bussy full of beans guy

  • Eternals

    Eternals

    ★★★½

    obligatory sequel and broader mcu setup in the final ten minutes aside i thought this was strong. didnt notice many of the pacing or script issues people have been citing in negative reviews.

    for me i find that it kept all the things i like about marvel (big scope, fun powers, the superhero family trope and humor that doesnt get guardians of the galaxy level annoying) and combined them with chloe zhao’s style and the recurrent themes in all her movies that i already love. win win!

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho

    ★★★½

    flails a bit near the end and barely sticks the landing but everything that leads up to that i really liked. even loved at some points. maybe my one sided beef with edgar wright is finally over

  • A Chinese Ghost Story

    A Chinese Ghost Story

    ★★★★½

    absolutely obsessed with how some elements here get fully abandoned within 15 minutes of their introduction

    for example why bring in the ghosts that look like skeletons in the first act if youll never use them again. just love that it starts off super horny for no reason and then the remaining half of the movie is sexless. it has a budget of 50 million dollars and 2 dollars 99 cents at the same time. cant afford a big cast? set…

  • Shanghai Blues

    Shanghai Blues

    ★★★★★

    my favorite film of the tsui hark kick im currently on is ofcourse the twin sister of my overall favorite film of his, peking opera blues. because im predictable like that

    actually id even dare say i liked it a smidge better than peking. another screwball romantic comedy of his that both charms you and gets you down - when he gets the tone right, he really gets it right

    quite incredible that this was made only 4 years after dangerous encounters of the first kind considering what an enormous improvement in all aspects of filmmaking it is.

  • Malignant

    Malignant

    ★★★★

    if there ever was any doubt that james wan is a horror genius malignant should put it to rest.

    tonally its quite a departure from the conjuring franchise and his work on insidious and saw as its free of the confines of taking itself seriously. in fact it takes joy in its campiness. a nearly perfect mixture of scary and silly paired with enticing visuals - the monster design, its beautiful weapon of choice reminiscent of stylish giallo slashers, the…

  • Candyman

    Candyman

    ★★½

    the baseline premise of an affluent artist becoming enamored with a folk legend and bringing him back through using his suffering as inspiration for his art had a lot of potential. and the film itself is stunning. all of candyman’s kills were so effectively done for example. but it just doesnt ever fully gel together and then falls flat by the end by overcomplicating itself beyond salvation. actually got whiplash with how abruptly it ended. 

    more than anything it feels like the first draft of what wouldve become a great story by, like, the fourth one

  • Charlie's Angels

    Charlie's Angels

    if it were up to me no one involved in this would work again. not only in hollywood but anywhere really. just my stance

  • Repentance

    Repentance

    ★★★½

    a person is born human, then he becomes a government official.

    a georgian town reflects on the life of its mayor after he passes. abuladze’s anti-totalitarian tale seeks to poke fun at the delusions of grandeur of soviet leaders of his time, as well as comment on art and religion being key parts of culture most non-western societies are incomplete without 

    what’s the point ot a road, if it doesnt lead to a church?

    whenever you see the soviet union banned a political satire you can assume it was probably (gasp) fun