sam has logged 67 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Unsane

Unsane

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wounds

Wounds

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Perfection

The Perfection

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Twitches

Twitches

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cam

Cam

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Truth or Dare

Truth or Dare

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Searching

Searching

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry